2001 - 2010
Az Európai Unió szándékának megfelelően jelentős összegű PHARE-pénzzel valósulhatnak meg újszerű inkubátorházak Magyarországon.
Pályázatot írt ki a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány. A pályázatra benyújtott dokumentumok részleteiről Felföldi Zoltán szakértő a mellékelt cikkben még nem tudott részletes információkkal szolgálni, de ma már tudjuk, hogy igen sikeres volt.

Az inkubátorházak dicsérete nem csak a szakmán belüliek esetében volt szokásos. A 2000-es évek elején Magyarországon harminc, az EU-ban 900 vállalkozástámogató létesítmény működött. Egy újságcikkben nyilatkozta Nikodemus Antal, a Gazdasági es Közlekedési Minisztérium főosztályvezetője: „Magyarországon az inkubátorházak fejlesztése a 90-es évek elején kezdődött el. Az elsősorban a munkanélküliség csökkentését, illetve a kezdő vállalkozásoknak megfelelő viszonyokat biztosító „mezei” inkubátorházak létrejöttét külföldi támogatások, valamint az önkormányzatok ingatlanok átadásával is segítették
Ismét egy cikk egy országos napilapban: „Magyarországon 1992-93 óta alakulnak inkubátorházak, ám először csak 1999-ben kaptak állami támogatást. Számuk ma már meghaladja a harmincat, ami Barta E. Gyula, az alapító négy vállalkozó egyike szerint egész jó eredmény. A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok az új vállalkozások, amelyek inkubátorházak keretei között indultak, 80-90 százalékban sikeresek, míg a hagyományos körülmények között startoló cégeknek csak 30-40 százaléka éri meg a harmadik évet.”
„Országos konferenciasorozatot indított a fehérvári központú Vállalkozói Inkubátorok Szövetsége (VISZ) a mikro, kis- és közepes vállalkozások uniós felkészítésére…..”
Az Ipari Parkok Fejlesztési Tanácsa július közepén alakult meg, elnöke Pongorné dr. Csákvári Marianna, a GKM helyettes államtitkára. A huszonegy tagú tanácsba két székesfehérvári szakember kapott meghívást: Janzsó Tamás, a Magyar Önkormányzatok Európai Szövetségének elnöke és Annus István, a Vállalkozói Inkubátorok Szövetségének társelnöke.
Magyarországon a helyzet ellentmondásos és az EU-s trendekkel ellentétes folyamatok játszódnak le – állítja nemrég megjelent tanulmányában Bajmócy Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karának Phd-hallatgatója. Cikk a Világgazdaságban.
Elkönyvelhette első sikereit az IBM magyarországi inkubátor- ház-programja, amelynek keretében egy Ids cég például az elektronikus aláírással kapcsolatos szoftvert tudott a világpiacra dobni. A multi programjának jelentőségét növeli, hogy a csúcstechnológiás fejlesztések és a tudás alapú társadalom felé kacsingató Magyarországon hagyományos technológiai inkubátorház nincs is.
Gazdaságunk jövőjének kulcskérdése a kis és középvállalkozói szektor gyengeségéből, az innovációk lassú terjedéséből fakadó gondok megoldása. Ezért a GKM megbízásából a Magyar Innovációs Szövetség – az Innostart és a Vállalkozói Inkubátorok Szövetsége közreműködésével – javaslatot tesz, hogy a 2007-2013-as Nemzeti fejlesztési tervben indítsunk központi programot az innovatív kezdő vállalatok szervezett társfinanszírozásának – az inkubáció- kormányzati segítésére. Erről nyilatkozott Annus István a VISZ társelnöke.
Inkubációs program és Magvető tőkealap létrehozását szorgalmazzák a hazai innovációs szervezetek. Jelenleg 25milliárd forintért lobbiznak a gazdasági tárcánál, amelyből a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó kis- és középvállalkozások létrejöttét, illetve működését segítenék, sőt új munkahelyeket is teremtenének.
A kezdő vállalkozások nincsenek könnyű helyzetben Magyarországon. A cégalapítás idő-, költség- és tőkeigénye nemzetközi összehasonlításban túl magas, a bürokrácia útvesztői, a képzett munkaerő és az infrastruktúra hiánya, a finanszírozás megoldatlansága sok, potenciálisan innovatív kis- és középvállalkozásnak már a startvonalnál leküzdhetetlen akadályt jelent. Megoldás lehet a magvető tőke kezdőknek?
INKUBÁTOROK KELLENEK!
Tíz kistérség 12 településén készíttette el a fejér megyei önkormányzat a térségi kis- és középvállalkozásokat segítő inkubátorházak építésére kidolgozott terveit.
Inkubátorból klaszterbe
Egy a vállalkozói inkubáció hazai és nemzetközi gyakorlatával kapcsolatos kutatásról számolt be nemrégiben a kutatást végző alapítvány ügyvezetője, Soltész Anikó.
„Az egyebek mellett kábelfeldolgozással foglalkozó cég inkubátorház nélkül sokkal
lassabban nőtt volna” – nyilatkozta Macher Kft. ügyvezetője. Hasonlóan vélekedett a szintén székesfehérvári Regia Rex nyomda vezetője.
Tények, vélemények az inkubációról a Figyelő cikkében.
„Az inkubáció innovációja- az innováció inkubációja” – hálózatosodási tervek, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal támogatásával.
További anyagok kerülnek majd feltöltésre….
Ha Önnek van a birtokában ebből az időszakból származó bármilyen inkubátoros dokumentum, ossza meg velünk! Hozzájárulása esetén közzétesszük a honlapunkon!